OPALANIE

Światło słoneczne jest naszym naturalnym sprzymierzeńcem, jeśli umiejętnie z niego korzystamy. Oddziałuje korzystnie na psychikę, poprawiając nastrój i przeciwdziałając depresji. Ma także dobroczynny wpływ na procesy fizjologiczne. Wspomaga między innymi gospodarkę wapniową (mocne zęby i kości) oraz mechanizmy obronne organizmu, poczynając od zdrowej skóry.

opalanie - kojąco-łagodzący krem Radiosun®

Jeśli chcemy uniknąć czerwonych, piekących placków na skórze i łuszczącego się płatami naskórka, musimy stopniowo zahartować skórę przy opalaniu tak samo jak przed zanurzeniem się w wodzie. Zaczynajmy od kąpieli słonecznych po 15 minut. Absolutnie niewskazane jest wielogodzinne „smażenie się” na słońcu. Poza poparzeniami może to w dalszej perspektywie wywołać przedwczesne starzenie się skóry, zmarszczki i bruzdy (promieniowanie UVA niszczy kolagen i elastynę w głębszych warstwach skóry), a co gorsza – prowokować zmiany nowotworowe.

Szkodliwe promieniowanie występuje również podczas pochmurnego dnia. Jest wprawdzie niższe o 10-30%, jednak w miesiącach wakacyjnych może powodować rumień. Działanie promieni słonecznych zależy także od takich czynników jak: wysokość nad poziomem morza (z każdym tysiącem metrów wzrasta o 6%), odbicie od wody oraz śniegu.

Latem zdecydowanie należy chronić skórę przed ostrym słońcem w godzinach 11-15, gdy promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe jest najmocniejsze. Opalanie wysusza skórę i przyspiesza proces jej starzenia się. Aby jak najdłużej zachować zarówno piękną opaleniznę, jak i jędrną, gładką skórę, trzeba zatem zadbać o jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie. Służą do tego nie tylko stosowane zewnętrznie kremy, emulsje czy balsamy. Ponieważ ciepło może prowadzić do przegrzania i odwodnienia organizmu, pamiętajmy o tym, by stale mieć pod ręką i regularnie przez cały dzień popijać napoje takie jak woda mineralna czy naturalne soki owocowe i warzywne. Ponadto karoten zawarty na przykład w soku z marchwi czy pomidorów pod wpływem słońca nadaje skórze piękny złocisty odcień. Korzystnie działa również obecność w codziennej diecie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

Aby zminimalizować ryzyko poparzeń, używajmy balsamów lub kremów ochronnych z filtrem przeciwsłonecznym odpowiednim dla swojego typu skóry. Po opalaniu warto dać skórze odpocząć, biorąc orzeźwiającą kąpiel lub prysznic i odpowiednio natłuszczając ciało, by wspomóc regenerację naskórka.
Skóry wystawionej na oddziaływanie promieni (na powietrzu i w solariach) nie perfumujemy, ponieważ w miejscach tych mogą powstać trudne do usunięcia przebarwienia.

 

Skóra szczególnie wymagająca

Umiejętnie dawkowane opalanie ma zazwyczaj korzystny wpływ na wygląd i kondycję skóry również w stanach, które wymagają szczególnej pielęgnacji.
Helioterapia (dosł. leczenie słońcem) to metoda już w starożytności stosowana między innymi w leczeniu łuszczycy. Kąpiele słoneczne są zalecane na wstępnym etapie leczenia oraz w celu zapobiegania nawrotom, nie można jednak narażać skóry na zbyt długą ekspozycję na promieniowanie. Regularne, krótkie sesje słoneczne – najlepiej w połączeniu z kąpielą w słonej wodzie morskiej – działają przeciwzapalnie. Skórę łuszczycową trzeba jednak chronić przed wysuszeniem (obszary objęte zmianami chorobowymi są na nie szczególnie wrażliwe) i poparzeniem.

W przypadku atopowego zapalenia skóry również należy dbać o jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie, ponieważ jest pozbawiona naturalnego płaszcza lipidowego, który chroni ją przed wysychaniem.

Wyjątkowo ostrożnie należy postępować przy nadwrażliwości na światło (promienie słoneczne wywołują swędzącą wysypkę) oraz bielactwie. Ratunkiem są kremy z bardzo wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SFP 50+).

Słońce przynosi doraźną poprawę osobom mającym cerę trądzikową, ponieważ działa osuszająco, zmniejsza wydzielanie sebum i wpływa na wygojenie zmian skórnych. Jednakże gruczoły łojowe zaczną po przerwie pracować ze zdwojoną siłą, dlatego osoby z cerą trądzikową powinny unikać intensywnego nasłonecznienia. Należy także używać kremów z filtrem fotoochronnym o lekkiej konsystencji, które nie będą zatykać porów skórnych.

Osoby mające tzw. cerę naczyniową, a zwłaszcza trądzik różowaty, muszą stosować intensywną ochronę przeciwsłoneczną. Na skutek rozgrzania skóry dochodzi do rozszerzenia się naczyń krwionośnych, obrzęku twarzy i pojawienia się intensywnego rumienia. U osób cierpiących na trądzik różowaty pod wpływem nasłonecznienia występują reakcje zapalne, na skórze rozwijają się krostki i grudki. Zaleca się unikanie opalania i stosowanie kremów fotoochronnych o najwyższych wskaźnikach fotoprotekcji (SPF 50+).

Kto powinien zachować szczególną ostrożność?

Dzieci 

Główkę osłaniamy zawsze przewiewnym nakryciem głowy z naturalnych włókien. Skórę smarujemy odpowiednim dla dzieci kremem lub balsamem do opalania. Ponieważ niemal każde dziecko lubi się kąpać i chlapać w wodzie, warto pomyśleć o kosmetyku wodoodpornym lub powtarzać zabieg po każdej kąpieli, zmieniając przy okazji kostium na suchy. Wiatr, słońce i piasek wysuszają skórę, warto więc użyć na koniec, po umyciu się, nawilżającego i natłuszczającego kremu o kojących i regenerujących właściwościach.

Kobiety w ciąży

W ciąży powinno się unikać długotrwałego bezpośredniego nasłonecznienia, a zwłaszcza leżenia czy siedzenia na słońcu bez osłony w postaci dającego cień parasola. Przegrzanie organizmu grozi wywołaniem krwawienia z dróg rodnych. Napięta i przesuszona skóra jest też bardziej podatna na rozstępy. Z powodu wahań hormonalnych istnieje również ryzyko powstania przebarwień, które nie znikną samoistnie (plamy barwnikowe mogą pojawić się również u kobiet o ciemnej karnacji, stosujących terapię hormonalną).

Osoby starsze

Ludzie starsi powinni unikać miejsc mocno nagrzanych i pozbawionych przewiewu. Nie należy wychodzić na dwór z gołą głową. Trzeba też unikać bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie, gdy słońce operuje najsilniej (godz. 11-15).

Osoby cierpiące na choroby serca i naczyń

Przebywanie na słońcu trzeba dawkować oszczędnie, dbać o nakrycie głowy, dostęp do cienia i napojów (woda mineralna, soki). Trzeba unikać przegrzania organizmu i dusznych, gorących pomieszczeń. Pomocne są wentylatory, ochłodzenie przynosi też chłodny prysznic. W czasie upałów należy prowadzić oszczędny tryb życia.

Przeciwwskazania do opalania się

  • Zażywanie niektórych leków, także ziołowych (na przykład dziurawiec)
  • Wcześniejsza ekspozycja na promieniowanie jonizujące, UV i laserowe (zabiegi radioterapii lub fototerapii, depilacja laserowa)
  • Niektóre przypadłości skórne (np. uczulenie na światło, trądzik różowaty)

Co robić w razie poparzenia?

Poparzona przez słońce skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta, ma podwyższoną ciepłotę, swędzi i piecze. Aby sobie ulżyć, możemy stosować chłodny prysznic, zimne okłady z wody, doraźnie także środek przeciwgorączkowy. Jeśli wystąpią pęcherze i złe samopoczucie, należy zgłosić się do lekarza. Trzeba bezwzględnie chronić podrażnioną skórę przed słońcem aż do całkowitej regeneracji naskórka. Po każdym myciu powinno się delikatnie smarować ją preparatem o działaniu chłodzącym, kojącym, regenerującym i nawilżającym.