JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ MAJĄC ŁUSZCZYCĘ

Właściwa pielęgnacja skóry wpływa na wydłużenie okresów remisji, dlatego nie zaniedbuj jej, gdy łuszczyca nie daje ci się we znaki. Z kolei w czasie wysiewu choroby pozwala ona łagodzić objawy i wspomaga proces leczenia.
Pamiętaj o tym, aby przepisane ci przez dermatologa maści i kremy lecznicze nakładać wyłącznie na skórę objętą wykwitami łuszczycy. Nie drap jej, nie trzyj, nie zdzieraj łuski. Uzbrój się w cierpliwość – skóra łuszczycowa wymaga zdecydowanie łagodnego traktowania!
Bez żadnych ograniczeń, w zależności od indywidualnych swojej potrzeb skóry, możesz stosować preparaty pielęgnacyjne. Sporządza się je ze składników o właściwościach natłuszczających, nawilżających i łagodząco-kojących, takich jak: euceryna, gliceryna, cholesterol, masło kakaowe czy masło shea z dodatkiem witamin oraz olejów i wyciągów roślinnych.
Pamiętaj, że skóra osoby chorej na łuszczycę jest bardzo delikatna i wrażliwa na przesuszenie i gwałtowne zmiany temperatury. Naskórek objęty wykwitami łuszczycowymi wysycha o wiele szybciej niż zdrowy, co powoduje bolesność, pękanie lub świąd.

Aby nie dopuszczać to przesuszenia skóry:

  • stosuj regularnie balsamy i kremy nawilżające i natłuszczające (emolienty). Miej przy sobie zawsze tubkę takiego kremu. Dostępne dziś preparaty łatwo się wchłaniają, nie pozostawiając nieprzyjemnej tłustej warstwy na skórze, można więc bez problemu używać ich w szkole czy w pracy;
  • pij dużo płynów (soki naturalne, woda niegazowana, zielona herbata, herbaty ziołowe i owocowe);
  • staraj się także dbać o odpowiednie wietrzenie i nawilżenie pomieszczeń, w których pracujesz i śpisz.

Higiena i zabiegi kosmetyczne

Do mycia się używaj preparatów łagodnych, najlepiej przeznaczonych dla dzieci lub dla osób o skórze wrażliwej lub alergicznej.
Unikaj agresywnych, podrażniających skórę zabiegów kosmetycznych, w tym peelingu. Golenie się oraz depilacja również bardzo podrażniają skórę – w miejscach objętych wykwitami chorobowymi należy w miarę możności z nich rezygnować lub wybierać metody mniej agresywne (ostrożne golenie się maszynką, depilacja cukrowa zamiast wosku na gorąco).
Jeśli dokucza ci łuszczyca na owłosionej skórze głowy lub twoja skóra jest szczególnie wrażliwa, unikaj także farbowania włosów. Poinformuj fryzjerkę o tym, że masz łuszczycę, możesz też na przykład poprosić o nieużywanie metalowych, ostrych szczotek do układania włosów.
Stosowanie kosmetyków do makijażu to sprawa bardzo indywidualna. Fluid czy puder pomagają zamaskować ewentualne zmiany łuszczycowe na twarzy. Pamiętaj, że naskórek na powiekach jest najcieńszy (ma zaledwie pół milimetra grubości) i może się okazać, że nakładanie cieni do oczu zanadto go podrażania.

Opalanie się

Od starożytności wiadomo, że słońce bardzo wpływa korzystnie na łuszczycę, zwłaszcza w połączeniu z kąpielami w słonej wodzie morskiej. Oczywiście należy się opalać rozsądnie i z umiarem. Unikaj wystawiania się na słońce w godzinach najsilniejszego operowania, nie smaż się też godzinami! Nieumiarkowane opalanie nie tylko nie przyniesie ci żadnego pożytku, lecz także może przysporzyć dodatkowych dolegliwości z powodu oparzeń skóry.
Pamiętaj także o odpowiednim nawilżaniu i natłuszczaniu przesuszonej w wyniku opalania skóry łagodzącymi kremami. Stosuj je oczywiście także po zabiegach fototerapii lub balneoterapii, jeśli skieruje cię na nie dermatolog.
Kąpiele solankowe i miejscowe okłady możesz również robić w domu, sporządzając 20-procentowy roztwór soli szarej albo soli z Morza Martwego.

Odzież i dieta

Pielęgnacja skóry w łuszczycy to nie tylko zabiegi higieniczno-kosmetyczne, lecz także właściwe ubieranie się i sposób odżywiania.
Noś ubrania przewiewne, uszyte z tkanin naturalnych i miłych dla skóry, takich jak bawełna, jedwab, delikatna wełna, miękki len czy ramia (włókno pokrzywy chińskiej). Obuwie również powinno być wykonane z naturalnej skóry lub tkanin i przewiewne. Jeżeli masz skłonności do grzybicy stóp, musisz zwracać szczególną uwagę na higienę. Wszelkie infekcje są bowiem dodatkową przyczyną zaostrzenia przebiegu łuszczycy.
Co się tyczy diety, to wprawdzie nie leczy ona choroby, ale sprzyja wydłużeniu okresów wolnych od wysiewów i zapobiega zaostrzeniom. Szczególnie korzystna jest dieta śródziemnomorska – lekkostrawna, bogata w witaminy, mikroelementy i błonnik (warzywa, owoce, zboża) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe i białko (oliwa z oliwek tłoczona na zimno, olej lniany, ryby morskie, orzechy).
Unikaj za to zdecydowanie: alkoholu, mocnej kawy, czekolady, ostrych przypraw, żywności przetworzonej przy użyciu konserwantów, a także tłuszczów zwierzęcych.
Jak z powyższych uwag wynika, podstawowym czynnikiem sprzyjającym lepszemu życiu z łuszczycą jest odpowiednia pielęgnacja zarówno swojej skóry, jak i całego organizmu.